تنش فلزات سنگین – گیاهان

Heavy metals toxicity in plants: An overview on the role of glutathione and phytochelatins in heavy metal stress tolerance of plants

مسمومیت گیاهان به فلزات سنگین: بررسی نقش گلوتاتیون و فیتوکلاتین‌ها در تحمل گیاهان به تنش فلزات سنگین

S.K. Yadav

اصل مقاله‌ی انگلیسی: دانلود رایگان

همین مقاله در پایگاه اطلاعاتی ScienceDirect: مشاهده کنید


چکیده

گیاهان در معرض تنش اکسیدی ناشی از فلزات سنگین قرار می‌گیرند که منجر به آسیب‌رسانی به یاخته می‌شود. به‌علاوه، گیاهان یون‌های فلزی که هم‌ایستایی یونی درون یاخته را مختل می‌سازند، درون خود انباشته می‌کنند. گیاهان برای به حداقل رساندن اثر مرگ‌بار فلزات سنگین و نیز اندوختن آن‌ها در درون خود، سازوکارهایی برای مسمومیت‌زدایی در طی تکامل به‌دست آورده‌اند. اساس این سازوکارها کلاته‌کردن و بخش بخش کردن درون یاخته‌ای می‌باشد. کلاته‌کردن فلزات سنگین راهکاری عمومی بوده که در گستره‌ی وسیعی از گیاهان تعریف شده است. یک دسته‌ی اصلی از کلات‌کننده‌های فلزات سنگین در گیاهان، فیتوکلاتین‌ها بوده که از خانواده‌ی پپتیدهای سرشار از سیستئین  می‌باشند. فیتوکلاتین‌ها از گلوتاتیون احیا شده به‌طور ترجمه‌نشده سنتز می‌شوند. این واکنش، واکنشی ترانس‌پپتیداسیون  بوده که توسط آنزیم فیتوکلاتین سنتاز  کاتالیز می‌گردد. در این مقاله، من نقش گلوتاتیون احیا شده و فیتوکلاتین‌ها را بر تحمل گیاهان به فلزات سنگین بررسی کرده‌ام. علاوه بر آن، دست‌کاری‌های ژنتیکی غلظت گلوتاتیون احیا شده و فیتوکلاتین‌ها (که به گیاهان در بهبود اثر سمی فلزات سنگین کمک می‌کند) نیز گنجانده شده است.

کلیدواژگان: گلوتاتیون؛ تنش فلز سنگین؛ فیتوکلاتین‌ها؛ گیاهان؛ سازوکار تحمل


قوانین

لطفاً ابتدا اصل مقاله را دانلود و سپس بخشی از ترجمه‌ی متن که در بالا آورده شده را به دقت مطالعه کنید. پس از انتخاب دقیق، هزینه‌ی آن را پرداخت نمایید. لطفاً فقط یک بار پرداخت کنید. چنانجه در مسیر خرید با مشکل روبرو شدید، به a l e m a r d a n @ g m a i l . c o m ایمیل بزنید، یا به شماره‌ی 0916,841,6830 پیامک بفرستید.

خرید فایل به صورت ورد (docx)

کلیک جهت خرید فایل، نشان‌دهنده‌ی پذیرش قوانین و مقررات سایت از سوی شما است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *